Азотні добрива почали дорожчати

Про поточну ситуацію та основні тенденції на світовому ринку азотних добрив розповідає Костянтин Кінжалов, спеціально для Agro.FM.

Подією першої половини травня стала закупівля на тендері близько 740 тис. тонн карбаміду Індією. Це надзвичайно підсилює позиції постачальників, незалежно від регіону, в перспективі травня та червня. Після акцептування пропозицій трейдери почали скуповувати вільні об’єми в багатьох регіонах виробництва.

Навіть продукт Дніпроазоту буде відправлений до Індії в рамках тендеру. З України близько 50 тис. тонн карбаміду повезе трейдер Ameropa. Котирування в Чорноморському регіоні підросли до 230-250 дол. США / т, FOB.

У портах Балтійського моря ціни на карбамід також підвищилися і складають 245-255 дол. США / т, FOB. Товар продавався переважно в Латинську Америку.

Подальша цінова динаміка в регіоні буде слідувати за світовим трендом. Навіть з огляду на великий, ще непроданий травневий ресурс росіян, ситуативна обмеженість інших світових джерел карбаміду передбачає стабільне цінове зростання в цьому місяці.

Велика закупівля Індією, імпортна активність деяких європейських і латиноамериканських країн, майбутній тендер на закупівлю в Пакистані дозволяють трейдерам підписувати довгі контракти на травень-червень. Це фіксує ціновий рівень як мінімум у досягнутих межах. Попит може перевищити пропозицію, тому у котирувань є всі шанси зміцнюватися.

Схоже, негативна тенденція на ринку КАС, що тривала з листопада минулого року, припинилася, і в більшості регіонів ціни навіть підросли. Падіння було значним. З початку року найпомітнішим було здешевлення КАС в Чорноморському регіоні, де ціни обвалилися на 41%. Ненабагато відстали Балтика, Східне узбережжя США і Франція — 35%, 33% і 29% відповідно. В інших регіонах падіння було менш помітним.

У СНД КАС активно вноситься, але аграрії вже зробили необхідні закупівлі та місцевим експортерам необхідно подумати про постачання на зовнішні ринки. Зараз досить активні США, Канада і Франція. Якщо раніше Росія могла спокійно відвантажувати КАС на всі ці ринки, то тепер ситуація набагато складнішою після введення антидемпінгових заходів з боку ЄС.

Лідером поставок з Балтики стають члени ЄС Литва і Польща. Білорусь знаходиться трохи в гіршому становищі, але однозначно виграє в порівнянні з Росією. На білоруський товар застосовується мито 6,5%, в той час як на російський продукт до аналогічної ставки додається антидемпінгове мито (31,9% для «Акрона», 34% для «Єврохіму»). Таким чином, при поточних котируваннях 163-165 євро / т, FCA Руан (що складає близько 183-185 дол. США / т) для того, щоб бути конкурентоспроможними по відношенню до безмитного товару (а це країни ЄС, Єгипет, Алжир) вартість білоруського товару в Руані повинна становити 171-173 дол. США / т, а російського близько 130 дол. США / т.

Як видно, різниця між литовським і російським продуктом складає більше 50 дол. США, білоруським і російським — більше 40 дол. США. Якщо раніше котирування на Балтиці були однаковими для всіх постачальників в усіх напрямках, то зараз білоруським, польським і литовським виробникам такі країни як США, Аргентина, Канада стають малоцікавими, а європейський ринок стає суперпреміальним і саме туди місцеві виробники спрямують торгові потоки.

Тим часом ціни на Балтиці і Чорному морі зросли до 125-135 дол. США / т, FOB.

Франція починає поповнювати запаси КАС, використані навесні. Після поліпшення погодних умов фермери в США пожвавилися і почали закуповувати КАС, вільні обсяги якого невеликі. Ці фактори, а також низька вартість КАС в порівнянні з карбамідом і селітрою (більше 30% на Балтиці і Чорному морі) можуть сприяти подорожчанню КАС.

Костянтин Кінжалов, Інфоіндустрія, спеціально для agro.fm